2012-12-30 23:11:58
XIV Ogólnopolskie Spotkanie Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów - Kolosy 2011
Podczas "XIV Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów" miałem przyjemność razem z Marcinem Prucem w imieniu wyprawy Hoher Göll, odebrać statuetkę Kolosa, przyznaną w kategorii eksploracja jaskiń. Tegoroczna wyprawa, w której miałem okazję uczestniczyć razem z przeszło 20 grotołazami, działała w Salzburskich Alpach Wapiennych. Ekspedycja działała pod szyldem Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego, jednak miała charakter międzyklubowy.

Zaowocowała ona odkryciem 500 m nowych korytarzy w Hochschartehöhlensystem i dotarciem do syfonu w jaskini Unvollendeterschacht. Z powierzchni działaliśmy w kilku "starych" problemach - sprawdzaliśmy korki lodowe, rozkuwaliśmy zaciski, mierzyliśmy ponownie z większą precyzją. Póki co, nie ma się czym chwalić. Z pewną systematyką udało się nam w kilku wycieczkach namierzyć, z wykorzystaniem GPS, ponad 30 otworów całkiem dobrze już znanych jaskiń. Dzięki temu będziemy mogli udoskonalić poglądowy rzut masywu. Polskie wyprawy w Hoher Göll mają bardzo długą tradycję - odbywają się od lat 60. XX w. To właśnie tam znajduje się najgłębsza jaskinia odkryta w całości przez Polaków. Od kilku lat głównym celem speleologów jest system jaskiniowy Hochscharte. W lipcu 2011 r., z uwagi na znaczną głębokość, na jakiej prowadzona była działalność, eksploracja odbywała się wyłącznie w oparciu o punkty biwakowe w jaskiniach (baza znajdowała się natomiast na przełęczy, na wysokości 1900 m). W Unvollendeterschacht, gdzie grotołazi poruszali się okazałym meandrem na dnie jaskini, udało im się dotrzeć do poziomu -1264 m względem otworu.
 
 
Nick    
E-mail 
Który teraz mamy rok? 
Komentarz ::
Adres email nie będzie udostępniany.


Powiązane materiały:
Wyprawa jaskiniowa PZA Hoher Göll 2011
W okresie 3-30.07.2011 w jaskiniach masywu Hoher Göll (Salzburskie Alpy Wapienne) działała wyprawa eksploracyjna Polskiego Związku Alpinizmu. Wyjazd, choć ponownie odbywający się pod szyldem Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego, miał charakter międzyklubowy. Ogółem wzięły w ni ...
amadek.com Creative Commons! CC-BY-NC 2006-2019. Strona korzysta z plików cookie.