2014-09-17 21:43:00
Wyprawa jaskiniowa PZA Hoher Göll 2014
W dniach 15.08. - 5.09.2014 roku miała miejsce kolejna wyprawa eksploracyjna Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego w masyw Hoher Göll.

Celem wyjazdu była kontynuacja eksploracji jaskiń w rejonie wschodniego ramienia masywu Hoher Göll (Salzburskie Alpy Wapienne). Obóz założyliśmy w wielkiej nyży skalnej tzw. Zakrystii (Sakristei, 1336/24) na wys. ok. 1800 m n.p m. Działaliśmy przede wszystkim w jaskiniach Gruberhornhöhle (1336/29) oraz Gamssteighöhle (1336/48). Ponadto odkryliśmy dwie nowe, niewielkie jaskinie i podjęliśmy próbę wejścia do jaskini Mondhöhle (1336/60), która jednak okazała się zablokowana korkiem śnieżnym.

W jaskini Gruberhornhöhle eksplorację prowadziliśmy z punktu biwakowego w sali Oaza (gł. ok. -550 m względem dolnego otworu). Poszukiwaliśmy stamtąd połączenia tej jaskini z systemem Hochscharte. W związku z tym, ponownie sprawdziliśmy wszystkie potencjalne ciągi, ktore mogłyby prowadzić do tego połączenia. W szczególności w Rennbahncanyon wspięliśmy ok. 14 m na jego górny poziom, co pozwoliło nam na przeszukanie stropu z negatywnym rezultatem. Podjęliśmy także próbę pokonania ciasnego przełazu w rejonie Cebulowych Grządek (przekop z 2013 roku), która również zakończyła się niepowodzeniem.

W Gamssteighöhle z dna studni „Złoto dla Zuchwałych“, odkrytej w 2013 roku, zjechaliśmy ok. 100 m szerokimi meandrami do głębokości -280 m. Następnie, trawers wąskiego, ok. 60 m długości „Kolejnego Meandra“ doprowadził nas do suchego, poziomego piętra, w którym założyliśmy biwak (gł. -284 m). Po usilnych próbach odnalezienia kontynuacji poziomego piętra, 130-metrowym meandrem „Pożegnanie z Gangami“ dotarliśmy nad krawędź obszernej, ślepej „Studni Abażurowej z Podsufitką i Rozetami“ o głębokości 103 m. Potem dokonaliśmy trawersu pod stropem studni, przechodząc do okna, które doprowadziło nas do kolejnych 80 m ciągów. Dalsza eksploracja jaskini w tym rejonie wymaga pokonania punktowego zwężenia z silnym ciągiem powietrza, za którym widoczna jest wyraźna kontynuacja. Sprawdzenia wymaga również co najmniej jeszcze jedno okno pośrodku 103-metrowej studni oraz zjazd za wodą w „Kolejnym Meandrze”.

W ramach działalności powierzchniowej odkryliśmy „Jaskinię w Cieniu Księżyca“ 1336/145 (gł. 18.9 m, dł. 29 m) oraz „Jaskinię Latawca“ 1336/281 (gł. 22.9 m, dł. 60.2 m), obydwie bez widocznej możliwości kontynuacji. Bardzo niekorzystna pogoda (ciągłe opady) pokrzyżowała plany powierzchniowe tj. poszukiwania otworów w ścianach oraz uniemożliwiła planowaną działalność w Jaskini Błądzących we Mgle (1336/306).

W trakcie wyprawy miał miejsce incydent medyczny – na biwaku w jaskini Gruberhornhöhle doszło do utrudniającego korzystanie z uprzęży oparzenia wrzątkiem. Poszkodowany po zaopatrzeniu wyszedł o własnych siłach.

Ogółem, w czasie trwania wyprawy odkryliśmy i skartowaliśmy 1073 m korytarzy.

Poza działalnością merytoryczną, w pierwszych dwóch dniach wyjazdu większość zespołu została oddelegowana do udziału w akcji ratunkowej polskiego grotołaza, który uległ wypadkowi w masywie Tennengebirge. Wyznaczone nam przez kierownictwo akcji zadanie rozpoczęło się bezpośrednio po wydobyciu poszkodowanego na powierzchnię i polegało na retransporcie sprzętu medycznego oraz deporęczowaniu układów ratowniczych.

Przy okazji transportów do Zakrystii, przy użyciu śmigłowca zlikwidowaliśmy całkowicie depozyt w starym obozie na przełęczy Hochscharte oraz w kooperacji z klubem w Salzburgu przetransportowaliśmy ok. 750 kg materiałów, które posłużą do remontu należącej do klubu chatki biwakowej zlokalizowanej w Zakrystii.

W wyprawie wzięli udział: Norbert Skowroński, Piotr Stelmach, Michał Macioszczyk, Piotr Graczyk, Paulina Piechowiak, Amadeusz Lisiecki i Adam Łada z Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego; Michał Wyciślik, Joanna Przymus, Mateusz Golicz (kierownik wyprawy) z Rudzkiego Klubu Grotołazów „Nocek“; Jacek Szczygieł i Miłosz Dryjański z Katowickiego Klubu Speleologicznego; Paweł Mazurek i Michał Składzień z Sekcji Grotołazów Wrocław; Ali Salehpour, Ahmad Asghari Khatouni, Nazanin Yaghmaei z ISCMF (Irańskiej Federacji Wspinaczki Sportowej i Alpinizmu) 
 
Nick    
E-mail 
Który teraz mamy rok? 
Komentarz ::
Adres email nie będzie udostępniany.


Powiązane materiały:
Wyprawa jaskiniowa PZA Hoher Göll 2013
W terminie 30.06 - 20.07.2013 odbyła się kolejna wyprawa Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego w masyw Hoher Göll w której miałem przyjemność uczestniczyć. Tegoroczna wyprawa pod wieloma względami odbiegała od przyjętego w poprzednich latach schematu, co ...
Wyprawa jaskiniowa PZA Hoher Göll 2011
W okresie 3-30.07.2011 w jaskiniach masywu Hoher Göll (Salzburskie Alpy Wapienne) działała wyprawa eksploracyjna Polskiego Związku Alpinizmu. Wyjazd, choć ponownie odbywający się pod szyldem Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego, miał charakter międzyklubowy. Ogółem wzięły w ni ...
amadek.com Creative Commons! CC-BY-NC 2006-2019. Strona korzysta z plików cookie.